Za humanizacijo tehnologije

RUK je mreža raziskovalnih centrov na presečišču umetnosti, znanosti in tehnologije. V tem interdisciplinarnem trikotniku razvijamo inovativne produkte in storitve za mehko in humano tehnologijo prihodnosti. Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Več ...

Rezidence

RUK x DDTlab mednarodni rezidenčni program: Varvara & Mar

18.03.2021 11:15

V DDTlabu v mesecu marcu (15.–24. 3. 2021) izvajamo že drugo mednarodno rezidenco mreže RUK. Z veseljem sporočamo, da sta v Trbovlje prispela Varvara & Mar, mednarodno uveljavljen umetniški duo, katerih umetniško raziskovalna praksa temelji na povezavah, soodvisnostih in trenjih med družbenimi spremembami in tehnološkim napredkom, v našem laboratoriju pa bosta v razvijala projekte na področju robotike.

Varvara & Mar sta se ob prihodu že spoznala z robotsko roko Yaski in robotko Evo in pričela z intenzivnim razvojem ideje, ki sta jo že zasnovala, dokončno pa se bo realizirala ob koncu njunega 14 dnevnega raziskovanja v DDTlabu.

Varvara & Mar bosta svoje delo predstavila tudi v okviru festivala KIBLIX 2021. Artist talk bo potekal v sredo, 24. 3. 2021, ob 18. uri, spremljali pa ga boste lahko v obliki pretočnega videa na kiblix.org/streaming. Pogovor z umetnikoma bo moderirala Irena Borić.

Varvara & Mar je umetniški duo, ki sta ga leta 2009 ustanovila Varvara Guljajeva in Mar Canet. V svoji praksi se soočata z družbenimi spremembami in vplivi tehnološke dobe. Varvaro in Mara navdušujejo umetna inteligenca, kinetika, različne prakse sodelovanja in digitalnega konstruiranja, ki so sestavni deli njunega ustvarjanja. Svoja umetniška dela sta razstavljala na številnih mednarodnih razstavah in festivalih, kot so MAD v New Yorku, FACT v Liverpoolu, Santa Monica v Barceloni, Barbican in V&A Museum v Londonu, Onassis Cultural Centre v Atenah, muzej Ars Electronica v Linzu, ZKM v Karlsruheju itd. Prav tako sta izvedla naročene umetniške projekte, kot so Neuronal Landscapes (2018) za Estonski muzej zgodovine, Wishing Wall (2014) za Google in Barbican v okviru razstave Digital Revolution in še več. Leta 2017 sta v Talinu izvedla javno umetniško naročilo za gledališče NUKU in bila večkrat nagrajena z drugo in tretjo nagrado za javno umetnost v Estoniji.

Varvara (rojena v Tartu v Estoniji) je doktorirala iz umetnosti na Estonski akademiji za umetnost. Njeno disertacijo Od interakcije do post-participacije izginjajoča vloga aktivnega udeleženca najdete tukaj. Varvara je prav tako magistrirala iz digitalnih medijev na ISNM v Nemčiji, iz informacijske tehnologije pa je diplomirala na estonskem IT College-u.

Mar (rojen v Barceloni) je opravil dve diplomi: na Šoli za dizajn (ESDi) v Barceloni je diplomiral iz umetnosti in oblikovanja, iz razvoja računalniških iger pa na univerzi Central Lancashire v Veliki Britaniji. Na Univerzi za umetnost in oblikovanje v Linzu je tudi magistriral na programu Interface Culture. Trenutno je doktorski kandidat na Baltski šoli za film, medije in umetnost (BFM) na univerzi v Talinu in raziskovalec štipendist Cudan Open Lab. Poleg tega je Mar soustanovitelj Derivarta in Lumma.

Varvara in Mar sta člana Estonskega umetniškega združenja.

Spletna stran: http://var-mar.info/about/
Fotografija: Najhin

Deli: